Whatsapp
Hemen Ara
Duvardan Duvara Halı - Yün Cami Halısı - Akrilik Cami Halısı

Duvardan Duvara Halı

Duvardan duvara halı modelleri, her alanda kullanılabilir ve son derece kullanışlı halılardır. Bunun dışında bulunduğu alanlarda çok lüks bir görünüm ortaya çıkarır. Zenginlik katar. Bu yüzden çok yönlü, gösterişli bir zemin isterseniz tercihinizi duvardan duvara halı çeşitlerinden yana kullanabilirsiniz. Firma olarak uzun yıllardır en kaliteli halıları üretiyoruz. Halılarımızın aynı zamanda estetik ve kullanışlı olmasına önem veriyoruz. Bugüne kadar zeminini kapladığımız onlarca mekâna her geçen gün yenilerini ekliyor, uzun yıllar güvenle kullanabileceğiniz halılar geliştiriyoruz.

Duvardan Duvara Halı Kullanım Alanları
Günümüzde duvardan duvara halı modelleri çok fazla alanda kullanılmaktadır. Halıların gerek iplik gerek model gerekse ebat açısından çok geniş alternatif sunması bunda etkilidir. Dolayısıyla herkes ve yer yer için bir duvardan duvara halı mevcuttur. Evlerde, villalarda, otellerde, işyerlerinde, mescitlerde, camilerde, bürolarda, konaklama tesislerinde veya bürolarda çok rahatlıkla bu halılar tercih edilmektedir.

Duvardan Duvara Halının Avantajları
Halı modelleri pek çok yönden avantaj sunar. Başlıca avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Yüksek katma değer, uygun maliyet: Eğer kaliteli bir duvardan duvara halı tercih ederseniz mekanınızın saygınlığı artar. Toplam kullanıcıya maliyeti ise oldukça uygundur. Kullanım ömrünün uzun olmasıyla birlikte maliyeti daha uyguna gelir. Yapılan araştırmalar, diğer halı türlerine nazaran duvardan duvara halıların yüzde 35’e varan avantaj sağladığını ortaya koymuştur.
 • Kolay döşenebilirlik: duvardan duvara halı oldukça kolay döşenir ve hemen her zemine uygulanabilir. Bütün mekanların, yeni yapıların, özellikle de toplu konut, kooperatif uygulamalarının bitirilmesi, kullanım alanlarının yeniden dekore edilmesi konusunda hem zamandan hem maliyetten tasarruf sunar.
 • Düşük bakım maliyeti: Diğer halı türlerine göre bakımları çok daha kolay, çok daha ucuzdur. Bakım masraflarında yüzde 40’a varan avantaj sağlar.
  Ses emicilik: duvardan duvara halı, ayak sesini, eko ve uğultuları emer. Sessiz, sakin, verimli ve daha huzurlu bir ortam oluşturur. Ortalama 30 desibele kadar ses emiciliği saplar.
 • Güvenlik: En güvenli zemin döşemelerinden birisi olan duvardan duvara halı, özellikle ıslak sert zeminlerdeki kayganlığı ve tehlikeyi alır. Kaza ve buna bağlı yaralanmalara engel olur.
 • Isı yalıtımı: Isı yalıtımı noktasında son derece başarılı olan duvardan duvara halı, yüzde 15’e kadar enerji tasarrufu sunar. Halı döşenmiş mekanları ısıtmak ve ısısını muhafaza etmek çok daha kolaydır.
 • Sağlık: Amaca uygun şekilde seçilmiş ve doğru ve düzenli bakımları, temizliği yapılmış halılar mikrop ve bakteri üretmez. Sert zemine kıyasla duvardan duvara halı döşeli zeminlerde uçuşan toz parçacıklarının birikmesi çok daha azdır. Bu da sağlıklı ortam sağlar.
 • Ortopedik rahatlık: Esnek ve yumuşak halı yüzeyi, minder etkisi oluşturur. Vücut ağırlığını dengeli şekilde dağılmasını sağlar. Sırt ve eklem ağrılarının önlenmesinde büyük fayda sunar.
 • Renk ve desen: Bu halılar çok geniş bir renk ve desen alternatifine sahiptir. Bu yüzden açık renkli bir halı ortamın çok daha geniş, havadar görünmesini sağlar. Güçlü ve koyu renkler ise daha sıcak bir atmosfer oluşturur. Desenler, iç mekânın görünümünü böler. Büyük desenler mekanlarda dar alan hissi oluştururken küçük desenler geniş alan hissi oluşturur.

Duvardan Duvara Halı Çeşitleri
Duvardan duvara halı modelleri farklı çeşitlerdedir. Başlıca duvardan duvara halı çeşitleri şunlardır:

 • Rip Halı (Keçe Tipi): Üretim aşamasında elyaf biçiminde gelen harman olefin (poliproblen) eşit şekilde makine yüzeyine yayılarak iğnelenir. Paralel çizgiler halinde şekil verilir. Arka yüzeyi yapıştırıcı ile kaplanır. Zemin kaplaması olarak rahatlıkla faydalanılır.
 • Bukle Halı: Hazır hale gelmiş liften üretilen, iplik türlerinden çoğunlukla polyemid ve poliproplen iplikler iğneleme yöntemiyle kesik olmayan uçlu halıları meydana getirir. Ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı ile kaplanır. Daha sonra koruma kaplaması lamine edilerek yapıştırılır. Bukle halıalr aynı zamanda loop diye de adlandırılırlar.
 • Tufting Halı: Kesik uçlu halılardır. Hazır hale gelmiş liflerden üretilen ipliklerde polyamid, poliproplen, akrilik, polyester veya yün iplikler iğneleme yöntemiyle ve dokuma bezi üzerinde iğnelerin girip çıkması sırasında bıçak ile kesilerek esnek ve yumuşak bir yüzey meydana getirir. Belirli bir hav yüksekliğinde dokunan malzemenin arka yüzeyi yapıştırıcı ile kaplanır. Sonra da koruma kaplaması olarak ikinci taban diye adlandırılan tekstil taban lamine edilip yapıştırılır. Bu tür halıların tamamı cut pile olarak da adlandırılır. Standart en 400 cm iken boy, 25, 30 m olabilir.
 • Rölyef Halı: Kesilmemiş uçlu iplik ile kesilmiş uçlu ipliğin aynı yüzeyde desen oluşturmasıdır. Bilgisayarlı makinaların hazır hale gelmiş iplik türlerinden, sıklıkla da poliproplen, polyester ve polyamid iplikler iğneleme yöntemiyle kendinden desen oluşumu eklinde yapılır. Dokunan ürünün arka yüzeyi yapıştırıcı ile kaplanır ve ardından koruma kaplaması lamine edilerek uygulanır. Loop halı olarak da adlandırılır. Standart en 400 cm’dir. Boy ise 25 m ila 30 m arasındadır.

Duvardan Duvara Halı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Doğru ürünü ve doğru satıcıyı bulmalısınız. Bu sayede uzun yıllar severek kullanabileceğiniz halılara sahip olabilirsiniz.

Seçim yaparken ilk olarak kullanım alanına uygun halı seçimi yapın. Bir otel ile bir ofiste kullanılacak duvardan duvara halı aynı olmayacaktır. Desen ve renk kullanımının amaca hizmet etmesi gerekir. Yine iplik türü ve iplik kalitesi ve ağırlığı da kullanım alanına göre seçilmelidir.

Seçeceğiniz halının mutlaka kullanım amacına ve dekorasyona uygun olması gerekir. Sadece desenini ve rengini beğendiğiniz bir halıyı seçmeniz sağlıklı değildir. Mesela çok yoğun kullanılan alanlarda açık renkli halılar lekeleri daha fazla belli edeceği için sizi zarar sokabilir. Bu yüzden ya daha koyu renklere yönelebilir ya da leke tutmayan iplikten yapılmış olanlara yönelebilirsiniz.

Halının kalitesinin altında doğru ipliği seçmek yatar. Ömür boyu kullanım için doğru iplik seçimi son derece önemlidir. Birçok iplik bulunduğu için kullanım alanına en uygun iplik seçilmelidir. Bu noktada polipropilen en sık kullanılan iplik olup aşınmaya ve lekelere karşı son derece güçlüdür. Temizliği kolay yapılabilir. Oldukça şık halıların yapılmasına imkân verir.

Yün iplikler doğal bir ürün olduklarından biraz maliyetleri yüksektir. Baskıları diğer iplikler kadar net olmayabilir. Fakat konforu, estetiği ve uzun ömürlü olmasıyla öne çıkar. Poliyamid ise son derece dayanıklı bir iplik türüdür. Rengi çok net ve baskısı iyidir. Leke tutmaz ve uzun süreli kullanım için oldukça idealdir.

Dördüncü olarak ortalama kullanım ömrüne dikkat edin. Bütün halılarda bu farklılık göstereceği için üreticinin ortalama bir ömür ve garanti vermesine dikkat edin.

Son olarak da yoğun kullanım alanları için antibakteriyel halı seçin. Özellikle çocuğunuz varsa bu özellikle daha da öne çıkmalıdır.